TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), 15 Temmuz günü yaşanan askeri darbe girişimiyle ilgili açıklama yaparak, “Bu zilleti ve rezaleti, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerine ve asil milletimize yaşatan alçaklar en ağır şekilde cezalandırılacaklardır. Türk Silahlı Kuvvetleri en genç erinden en yüksek rütbeli general/amiraline kadar tüm personeliyle demokratik hukuk sistemi içerisinde Devletimizin ve yüce Milletimizin emrinde, görevinin başındadır” dedi.
“MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI TARAFINDAN VERİLEN BİLGİ DEĞERLENDİRİLMİŞTİR”
Türk Silahlı Kuvvetleri, 15 Temmuz günü yaşanan askeri darbe girişimi hakkında 10 maddelik yazılı bir açıklama yaptı. TSK’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, 15 Temmuz Cuma günü saat 16:00 sularında Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan gelen bilginin değerlendirilerek, Genelkurmay Başkanı tarafından gereken tedbirlerin alınması yönündeki emirlerin ilgili personele verildiği belirtildi. Açıklamada, “Daha önce açıklandığı üzere; 15 Temmuz 2016 Cuma günü saat 16:00 sularında Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından verilen bilgi, Genelkurmay Karargâhında; Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı ve Gnkur. II’nci Başkanı’nın katılımıyla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye bağlı olarak; Genelkurmay Başkanı tarafından; Silahlı Kuvvetler Komuta Harekât Merkezi telefonla aranarak, Türk hava sahasında ikinci bir emre kadar hiçbir askeri hava aracının (uçak, helikopter vb.) havalanmaması, havada bulunanların derhal üslerine dönmesi, Kara Havacılık Komutanlığına gidilerek orada bulunan personel konuları ve hava araçlarının uçmaması dahil gereken her türlü tedbirin alınması, Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğt.Tüm. Komutanlığına gidilerek tank ve zırhlı araçlar başta olmak üzere tüm araçların hareketlerinin durdurulması ve hiçbir şekilde dışarı çıkmamaları yönünde gereken tedbirlerin alınması emirleri ilgili personele verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.“UÇUŞLARIN DURDURULMASINA İLİŞKİN İŞLEMLER SAAT 19:26 İTİBARİYLE TAMAMLANMIŞTIR”
Darbe girişimlerine yönelik olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın talimatları doğrultusunda büyük çoğunluktaki mensuplarıyla mücadele edildiği ve durumun kontrol altına alındığı vurgulandı.

“HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI AKIN ÖZTÜRK’Ü ARAYARAK KALKIŞMADA BULUNANLARI İKNA ETMESİNİ İSTEDİ”
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın Ankara’daki Akıncı Üssü lojmanları bölgesinde bulunan Orgeneral Akın Öztürk’ü arayarak, kendisine 4’üncü Ana Jet Üssü Akıncı’dan kalkan uçakların yasa dışı olduğunu ve ivedilikle Akıncı’ya giderek oradaki kalkışmada bulunanları ikna etmesini istediği anlatılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İllegal çete mensubu hain teröristlerce (FETÖ) öncelikle Hava Kuvvetleri Harekât Merkezinin kontrol altına alınmasının istenmesi üzerine İstanbul’da bulunan Hv.K.Komutanı Org.Abidin Ünal tarafından Ankara’da Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Vekiline Hava Kuvvetleri Harekat Merkezinin teröristlerden temizlenmesi ve tüm bağlantıların kesilmesi talimatı verilmiştir. Talimatın gereği yapılarak Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi işlevsiz hale getirilmiştir. Aynı anda tüm yetkilerin Eskişehir’deki Hava Harekât Merkezinde olduğu, Hava Kuvvetleri Harekât Merkezinin hiçbir talimatının yerine getirilmemesi, Hv.K.Komutanı talimatı olmadan hiçbir uçuşa izin verilmemesine ilişkin direktif, mesaj ile tüm birliklere yayımlanmıştır. Ayrıca Hv.K.Komutanı Ankara’da Akıncı Üssü lojmanları bölgesinde bulunan Orgeneral Akın Öztürk’ü arayarak kendisine 4’üncü Ana Jet Üssü Akıncı’dan kalkan uçakların yasa dışı olduğunu, ivedilikle Akıncı’ya giderek oradaki kalkışmada bulunanları ikna etmesini istemiştir.”“TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ TÜM PERSONELİYLE DEVLETİMİZİN VE YÜCE MİLLETİMİZİN EMRİNDE”
TSK’dan yapılan açıklama, şöyle sürdürüldü: “Bu zilleti ve rezaleti, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerine ve asil milletimize yaşatan alçaklar en ağır şekilde cezalandırılacaklardır. Türk Silahlı Kuvvetleri en genç erinden en yüksek rütbeli general/amiraline kadar tüm personeliyle demokratik hukuk sistemi içerisinde Devletimizin ve yüce Milletimizin emrinde, görevinin başındadır”

 

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak