Rus savaş uçağının düşürülmesiyle bozulan Türkiye-Rusya ilişkisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği özür mektubuyla farklı bir yola girdi. Fakat Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarından Rusya’nın beklentiyi karşılayıp karşılamayacağı merak konusu. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Türk şirketlerin Rusya pazarına dönmesi için kimseyi pazardan kovmayı düşünmediklerini, Türk şirketlerin yerini alan firmaların oldukları yerde kalmaya devam edeceklerini söyledi.

Rossiya 1 televizyonuna konuşan Medvedev, “Tarım ve turizm sektöründe Rusya’da Türk şirketlerin yerini alan firmalara yönelik herhangi bir girişimimiz olamaz. Biz Türk ürünlerin ya da hizmetlerin gelmesi için mevcutları kovmaya yönelik herhangi bir karar alamayız.” dedi.

Yılın ilk dört ayında Rusya’ya ihracat yüzde 60 azalarak 484,6 milyon dolara geriledi. 2015’in aynı döneminde Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Türkiye en çok kaybı Rusya’nın ambargo uyguladığı yaş meyve sebze ihracatında yaşadı. Tekstil ihracatı, makine ve ekipman ihracatı yüzde 50 civarında geriledi.

İlk Antalya charter uçuşu birkaç saatte tükendi

Diğer yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye tur satış yasağını kaldırması ve Türk Sivil Havacılık Kurumu’nun Rusya’dan charter uçaklara izin vermesiyle birlikte Rusya’da turizm acenteleri charter uçuşu satışlarına başladı. Rusya’nın St. Petersburg kentinde satışa sunulan Antalya uçuşları Ruslar tarafından sadece birkaç saat içinde tüketildi. Firmanın ilk charter uçuşu 7 Temmuz’da gerçekleşecek. Türkiye turu talebinin fazla olması ve Türkiye’deki otellerin indirim sözü vermesine rağmen Rus turizm acenteleri turist akışının yeniden başlaması konusundaki tahminlerinde ihtiyatlı davranıyor.

MOSKOVA ,ST. PETERSBURG MHABER

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak