Sağlık, hukuk, bilişim, finans, eğitim, pazarlama, tasarım, lojistik ve inşaat gibi sektörlerde çalışan erkek ve kadınlar arasında yapılan bir araştırma, teknoloji alışverişi alışkanlıklarını ortaya çıkardı. Araştırma, teknolojik ürün alışverişinde erkeklerle kadınlar arasındaki tek ortak noktanın kalem pil olduğunu gösterdi. Son 1 yılda yapılan alışverişlerden ve araştırmalardan ortaya çıkan sonuçlara göre sağlık sektöründe kadınlar, inşaat sektöründe ise erkekler teknoloji ürünleri satın alımında öne çıktı.

Satın alınan ürünler incelendiğinde kadınlar ve erkekler arasında oldukça farklı tercihler olduğu görülüyor. Kadınlar en çok USB bellek, yastıklı mousepad, ekran temizlik seti, kahve makinesi, su ısıtıcı, tost makinesi ve pembe renkli mouse satın alıyor. Erkeklerin daha çok tercih ettiği ürünler ise hesap makinesi, taşınabilir hard disk, yazıcı, fener seti, hoparlör ve deck telefon. Kadınlar ve erkeklerin ortak olarak tercih ettikleri tek teknolojik ürün ise kalem pil. Kadınlar şarj edilebilen kalem pilleri, erkekler kullan-at kalem pilleri tercih ediyor.

Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın mesleklerin genel işyeri alışverişleri içindeki teknoloji giderlerinin oranına bakıldığında mimarlık, bürolarının ve reklam ajanslarının tüm sektörler arasında ön plana çıkıyor. E-ticaret sektöründeki kadın çalışanlar, genel işyeri giderlerinin yüzde 29’unu teknoloji alışverişlerine harcarken, aynı oran erkeklerde mimarlık büroları için geçerli. Hukuk firmaları, kadınlar ve erkekler için ortak olarak yüzde 17 teknoloji harcaması ile en düşük sektör.

İllere göre bakıldığında ise İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli’deki erkek ve kadınların teknoloji alışverişi oranları birbirine yakın. Bu iller haricinde kadınların en çok teknoloji alışverişi yaptığı il Tekirdağ. Erkeklerin en çok teknoloji alışverişi yaptığı şehir ise Konya.

MHABER

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak