Gökbilimciler ufkunda üç güneşin bulunduğu yeni bir gezegen keşfettiler. Güneş sistemimizden 320 ışık yılı uzaklıktaki Centaurus Yıldıztakımı’nda yer alan ve HD 131399 ismi verilen gezegenin etrafında döndüğü ana yıldız, Güneş’ten iki kat büyük. Diğer iki yıldız ise daha küçük ve birlikte dönüyor.

Şili’deki Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki Çok Büyük Teleskop (Very Large Telescope) yardımıyla gözlemlenen gezegen, bugüne kadar keşfedilen tek üç yıldızlı sisteme sahip gezegen. Ayrıca gezegen henüz 16 milyon yıl önce oluşmuş. Yani keşfedilen en genç gezegenlerden biri. Jüpiter’den dört kat büyük olan HD 131399’da hava sıcaklığı 537 dereceye kadar çıkabiliyor. Üç güneşli olmasına rağmen, keşfedilenler arasında en serini

Gezegenin ana yıldızının etrafında dönmesi, 550 Dünya yılı tutuyor. Yani Platon’un Güneş etrafında dönüşünden iki kat fazla. Bu sürenin yarısında HD 131399, gün batımı ve gün doğumunda 3 güneşe sahip oluyor. Geri kalan yıllarda ise ana yıldızla, diğer iki küçük yıldız gezegenin iki farklı ucunda oluyorlar ve gezegen hiç gece yaşamıyor.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak