KENAN KALECİK İSTANBUL

İstanbul Modern, dünyanın dört bir yanından sanatçıların video, animasyon ve kısa filmlerini ağırlıyor. Bu yıl “teknoloji” konusuna odaklanan Uluslararası Sanatçı Filmleri 2016 (Artists’ Film International) kapsamında hazırlanan sergide Türkiye’den Zeyno Pekünlü dahil 13 uluslararası sanatçının işleri yer alıyor.

Farklı coğrafyalardan 13 sanatçının teknoloji konulu video, animasyon ve kısa filmlerinin yer aldığı Artists’ Film International programı İstanbul Modern Kısa Süreli Sergiler Alanı’nda görücüye çıktı. İstanbul Modern Küratörü Çelenk Bafra’nın hazırladığı sergi, farklı teknolojilerin psikolojik ve sosyolojik etkilerinin yanı sıra yeni teknolojilerin sosyo-politik kodlarını ve sanatsal üretim süreçlerini dönüştürmesini ele alıyor. 6 Ekim’e kadar sürecek sergi kapsamında video sanatı ve sanatçı filmleri hakkında söyleşi, atölye ve sunumlar da planlanıyor.

2016’nın konuğu Zeyno Pekünlü

zeyno-pekunlu2008 yılında Londra’nın köklü sanat kurumu Whitechapel Gallery’nin girişimiyle başlayan Artists’ Film International dünyanın farklı köşelerinden 13 sanat kurumunun ortaklığıyla gerçekleştiriliyor. Geçmiş yıllarda programa Ali Kazma, İnci Eviner, Ergin Çavuşoğlu, Sefer Memişoğlu, Bengü Karaduman, Burak Delier ve Vahap Avşar’ın videolarıyla katılan İstanbul Modern, 2016 yılında tema olarak “teknoloji”nin belirlendiği bu uluslararası programa Zeyno Pekünlü’yü davet etti. Pekünlü’nün geçen yıl yaptığı “Ürkütmeden Bir Kadına Nasıl Dokunursunuz?” adlı kolaj videosu yıl boyunca sadece İstanbul Modern’de değil, programın uluslararası ortaklarında da gösteriliyor. 1980 doğumlu genç sanatçı Pekünlü’nün YouTube’dan topladığı “How to..?” kliplerinden oluşturduğu kolaj video, gündelik bilginin üretim ve dolaşımına odaklanırken, süreç içinde metalaşan bilginin neye göre değer kazandığını sorguluyor.

13 sanat kurumunun ortaklığı

Türkiye’den İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin katıldığı programda Afganistan Güncel Sanat Merkezi (Afganistan), Ballroom Marfa (ABD), Belgrad Kültür Merkezi (Sırbistan), Fundación PRóA (Arjantin), GAMeC / Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Merkezi (İtalya), MAAT / Sanat, Mimarlık ve Tekonoloji Müzesi (Portekiz), Neuer Berliner Kunstverein (Almanya) Para Site (Çin), Project 88 (Hindistan), Tromsø Kunstforening (Norveç), Varşova Modern Sanat Müzesi (Polonya) ve Whitechapel Gallery (Birleşik Krallık) yer alıyor. Programda Igor Bošnjak, Andrés Denegri, Fareeha Ghezal, Rohini Devasher, Igor Jesus, Rachel Maclean, Karin Sander, Mak Ying Tung ve Tor Jørgen Van Eijk gibi sanatçılar işleriyle yer alıyor. Sergi İstanbul Modern Kısa Süreli Sergiler Alanı’nda 6 Ekim’e kadar görülebilir.

Yorum yok

Bir cevap bırak