Liberyalı futbolcu George Weah, dünya futbol tarihinin en önemli isimlerinden. Futbol dünyası onu “Yüzyılın Afrikalı Oyuncusu” seçmişti. Şimdi ülkesinde ikinci kez başkanlık yarışında.

Liberyalı futbolcu George Weah, yaşı otuzun üzerindeki futbol meraklısı çoğu erkek için tanıdık bir isim. 1995’te Dünyada Yılın Futbolcusu ve Altın Ayakkabı ödüllerine layık görülen ilk Afrikalı futbolcuydu. Weah, futbolu bıraktıktan sonra ülkesinde siyasî bir figüre dönüştü. 2005’te başkanlık seçimine katılan ve şimdiki başkan Ellen Johnson Sirleaf’a kaybeden George Weah, 2017’deki seçimlerde yeniden aday olacak. Hâli hazırda senatörlük yapan Weah, 2011’de de başkan yardımcılığı için girdiği yarışta kazanamamıştı.

Demokratik Değişim için Kongre partisinden aday olan George Weah, kalabalık bir partili grubun önünde başkanlığa adaylığını açıklarken, “Birçoğunuz gibi, ben de yoksulluğun bir kurbanıyım.” dedi. Bazı zamanlar okula gidecek para bulamadığını belirten Weah, “Burada toplanmamız, ülkemizin ve insanlarımızın geleceği ile ilgili” derken, ülkesinin problemlerini şu şekilde sıraladı: Yoksulluk, eğitim, sağlık, elektrik ve su. İç savaşlarla sarsılan Liberya’nın şu anki başkanı Harvard Üniversitesi mezunu ve Weah’ın en sık karşılaştığı eleştirilerden birisi de, iyi bir eğitiminin olmaması.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak