Vedaların kıymetini bilmek – Ayşe Özkalay

Serçe Allah’a dargındı.
Günler geçiyordu ve serçe hiç konuşmuyordu.
İçine kapanmış derin bir hüzne boğulmuştu.
Artık Rabbine dua da etmiyordu!
Melekler merakla Allah’a serçeyi soruyorlardı ve her defasında Allah meleklere; “o gelecek” diye cevap veriyordu.
“Çünkü onun sesini duyacak, yüreğindeki hüznü anlayacak yalnızca benim.
Bir zaman sonra serçe, kalbi hüzün, gözü yaşla dolu, bir ağacın dalına kondu.
Rabbi, serçeye seslendi.
Söyle bana! Canını sıkan ve kalbini hüzne boğan derdin nedir senin?
Melekler serçe ne söyleyecek diye ona bakıyordu.
Serçe mahzun biraz da sitemli ses tonuyla;
“Küçük bir yuvam vardı. Yorulduğumda dinlendiğim üşüdüğümde sığındığım. Kimseyi rahatsız etmiyordum ve kocaman Dünya’da ufacık bir yerdi, kimsenin yerini dar etmiyordu. Onu bana çok gördün, neydi o zamansız fırtına? Esip yıktı yuvamı ve beni yuvasız bıraktı.”
Artık konuşamadı serçe, sözleri boğazında düğümlendi.
Sessizlik Arş-ı Rahman’da yankılanıyordu ve melekler başlarını eğmiş Allah’ın vereceği cevabı bekliyordu.
Allah; “sen, o yuvanda dinlenirken seni avlamak isteyen bir yılan yuvana doğru geliyordu, seni yılandan korumak için fırtınaya emrettim yuvanı yıksın diye böylece sen oradan uzaklaşarak yılandan kurtuldun.
Nice belalar var ki muhabbetimle senden uzaklaştırdım ve sen kuşatıcı muhabbetimi görmüyor geçici belalardan dolayı bana düşman oluyorsun.“ Serçenin gözleri doldu ve hüngür hüngür ağlamaya başladı ve onu çok seven Allah’ın şefkat ve merhametine hayran kaldı.
Utangaç bir sesle “Affet Allah’ım “ diyebildi sadece.
Ve gönül sözü Arş-ı İlahi’de yankılandı “Affet Allahım”
Menkıbelerde asla değil fasla bakılır misali, vedaların ardarda geldiği şu günlerde serçe bana teselli oldu. Ondan gelen ilhamla dedim ki; başımıza gelen musibetlerin perde arkasını göremesek de, aslında kader planında hep hakiki insan modeline uygun hale gelmemiz için, menfaatimiz gereği kurgulanıyor.
Hayatın rahatlatan, terapi görevi gören cümlelerinden; “her şeyde bir hayır vardır”ı diyebilmek için “veda”ları sevmemiz gerekebilir.
Yeni şeylere başlayabilmenin ilk kuralıdır veda… Yeni bir güne başlayabilmek için düne, yeni bir sene için bir önceki seneye hoşçakal demek gerekiyor… Ve bazen yerine yurduna, bazen alışkanlıklarına, sevdiklerine, anılarına, bağlandığın ve hatta bağımlısı olduklarına veda.
Her veda bir parça hüzün barındırsa da aslında o taptaze, yepyeni, hiç yaşanılmamış bir hazineye kapı aralayan eşsiz bir tecrübe. Tekamül için bakir bir fırsat.
Hem bitiş, hem başlangıç demek olan vedalar o kadar da kötü olmasa gerek, diye düşünüyor insan.
Her veda yanında yeni açılacak kapılar getiriyorsa, kapanan kapılara yüzümüzü dönmek, sızlanmak da niye.
Gazetemizin ismi “yeni hayat”, taptaze bir başlangıçla eskiyi geride bırakmışlığı hissettirdi ve “merhaba” yazısının konusu “veda” oluverdi işte…
Her annenin evladını büyüttüğü bir ninnisi vardır, benim anneminki Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin tevfiznamesiydi. Oradan bir dörtlükle olsun son sözlerim;
Vallah güzel etmiş
Tallah güzel etmiş
Billah güzel etmiş
Allah görelim netmiş
Netmişse güzel etmiş.
Hayatınızdaki vedaların kıymetini bilmeniz ve Allah’a hiç darılmamanız dileğiyle, “yeni hayat”ımız hayırlı olsun, kalbe dokunsun.

DİĞER YAZILARI

Paylaş

34 Yorumlar

 1. Çok güzel bir yazı olmuş ayşe hanımefendi. İçimize su serptiniz bir kere daha. Sizin gibi uzlaştırıcı ve naif üsluplulara ihtiyacımız var. Teşekkürler.

 2. Güzel bir bakış açısı…. çoğu zaman böyle düşünmeyi unutuyoruz.İyi ki hatırlatan dostlarımız var…

 3. Yüreğinize Sağlık yüeği güzel insalnar ne kadarda güzel bir başlangıç yazısı olmuş. Ayşe Abla Allah’ım yolunuzu bahtınızı açık etsin.

 4. Kalaylamanın iki türlü manası var 1. manası ile Allah sizi (İhlas sahibi hizmet ehlini) kalaylıyor (tasfiye tezkiye tecliye ediyor) 2.manasına göre Allah zalimleri istidraci (a.turan alkan’ın onura mal olan dediği) zaferlerle dünya ahiret hakarete çekiyor..

 5. Naif ruhunuz yazınıza da yansımış
  Okudukça yüreğim ferahladı sanki, kalemine, yüreğinize sağlık.

 6. Kıymetli ablam yolunuz açık olsun başarılar diliyorum hayırlı olsun. Bir kimse yok mu gönüllusu olarak sizi burada görmekten mutlu oldum

 7. Farklı bir deyişle,

  Ehl-i hak ve erbâb-ı hakikat olmak için, seni oldurmak için kader mana-yı ismîden vazgeçirir; ya gönüllü iradeli, ya cebr-i lutfîsiyle. (M.H)

 8. Teşekkür ederiz yazınız için. Bazen bir cümle bile yetiyor umut vermeye, güzel bakmaya, kalbe dokunmaya… içten olunca…

 9. Tebrik ve Tesekkur ederim Ayşe Hn .Elinize dilinize ve kalbinize Saglik .Eski Hal muhal Ya Yeni Hal Evet Yeni Hal …Yeni firsat ve seceneklerle insani,vicdani ve Medeni sorumluluklarimizi Yerine getirirken Umit ve Umut Isigi ve pusula olabilmek ne Guzel …

 10. Ne konardin a bülbül kapimizda ki asmaya bizler Müh Fethullah Gülen hocamız dan ve hizmetimizden ayrilmayiz getirseler ASMAYA. .

 11. Çok güzel bir yazı omuş. Gözyaşlarım kendiliğinden süzüldü yanaklarımdan. Size yeni yuvanızda selamet ve huzur dilerim. Benim yiğit kardeşlerim.

 12. Gerçekten güzel duygu yüklü bir yazı teşekkür ederim.
  En edna serçesini bile zayi etmeyen Allah, Eyy hizmet insanı seni de zayi etmez.
  Hem sözlerde Üstad uyarmıyor mu?,
  Eğer hayat-ı dünyeviyeyi gaye-i maksat yapsan ve ona daim çalışsan, en ednâ bir serçe kuşunun bir neferi hükmünde olursun.

  En ednâ bir serçe kuşunun bir neferi olmamak için dinyalıklarımıza VEDA vakti!

 13. Ne hoş bir yazı. Tebrik ederim. Severek okuduğumuz eserleredeki hakikatla ne kadar da güzel örtüşüyor. “Evet herşey ya hakikaten güzeldir, ya bizzât güzeldir veya neticeleri itibariyle güzeldir.”

 14. Ayşe Hanım, yazınızı gurbette ümide muhtaç bir ruh haliyle bir suya kanar gibi içtim diyebilirim..Kaleminize ve yüreğinize sağlık..

 15. ne güzel ,ne manalı bir yazı olmuş..gözyaşlarıyla okudum .Yüreğinize elinize sağlık…Rabbim yar ve yardımcınız olsun….

 16. Ayse hocam tunus hıcretinde arkadasımız hayır yolu uslubu guleryuzuyle anlatanımızsınız Sız nasıl bıze huzur verıyorsanız Mevlam da yuvanıza yolunuza kalbınıze hep huzur versın inş

Bir cevap bırak