Bu telefon insanı değiştiriyor

frekans Bayram tatili uzun ama haftanın yeni film seçenekleri çok fazla değil. Neredeyse her hafta bir ya da iki korku filminin vizyona çıktığı bu aylarda, haftanın korku filmi Stephen King imzası taşıyor. Gerilim romanlarının usta kalemi King’in Cell adlı romanından uyarlanan Frekans’ın yönetmeni, Paranormal Activity’nin ikinci filmini de yöneten Tod Williams. Filmin baş rollerinde ise daha önce 1408’de bir araya gelen John Cusack ve Samuel L.Jackson yer alıyor. Clay Riddell (John Cusack) arasının açık olduğu eşi Sharon’ı, Boston’daki havalanından iyi haberleri vermek için arar: Grafik romanın bilgisayar oyun haklarını satmıştır ve New Hampshire’daki evine, oğlu Johnny’nin yanına gelmek istiyordur. Ancak eşi daha cevap bile veremeden hat kopar. Bilinmeyen bir frekans GSM şebekelerinde dolaşmaya başlar ve cep telefonu, onu kullananlarda ölümcül bir öfke oluşmasına neden olur.
Telefon delilerince metroya kadar takip edilen Clay, kendisi gibi normal kalan metro trenin kondüktörü Tom McCourt (Samuel L. Jackson) ile birlik olur. Metro tünellerini kullanarak şehirden kaçıp Clay’in dairesine ulaşmayı başarırlar. Burada 17 yaşında bir başka felaketzede olan Alice (Isabelle Fuhrman) onlara . Boston alevlere teslim olmuşken, üçlü Clay’in ailesini aramak üzere kuzeye doğru gitmeye karar verir. Yol boyunca, kendilerini değişim geçiren “telefon kullanıcılarından” korumak zorunda kalırlar. Clay’in evine vardıklarında Johnny’nin bir telefon tuzağına düştüğünü görürler. Clay oğlunu kurtarabilmek için her şeyi riske atmak zorunda kalacaktır.
FREKANS
(Cell)
Yönetmen: Tod Williams
Oyuncular: John Cusack, Samuel L. Jackson, Isabelle Fuhrman, Clark Sarullo, Owen Teague


‘Altın Ayı’ ödüllü belgesel

denizdeki-ates

İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin yönettiği Denizdeki Ateş (Fuocoammare), 66. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanmıştı. İtalya-Fransa ortak yapımı film, aldığı bu ödülle festival tarihinde Altın Ayı’ya uzanan ilk belgesel film olmuştu. Film, özellikle Kuzey Afrikalı mültecilerin Avrupa’ya giriş noktası olan, İtalyan adası Lampedusa’da geçiyor. Samuele 12 yaşındadır ve denizin orta yerinde bir adada yaşamaktadır. Okula gider, sapanıyla avlanır ve etrafındaki herkes denizden ve denizi geçmeye çalışan kadınlar, adamlar ve çocuklardan bahsederken o daha çok “kara” üzerinde oynanan oyunları sever. Fakat onun üzerinde yaşadığı ada diğerlerine benzememektedir. Bu adanın adı Lampedusa’dır. Avrupa’nın en sembolik sınırı olan Lampedusa, son 20 yılda özgürlük arayan binlerce mülteci için Avrupa’ya açılan bir kapı olmuştur. Rosi, Çevreyolu belgeseli ile 2013 yılında ise Altın Aslan ödülünü kazanmıştı.
DENİZDEKİ ATEŞ
(Fuocoammare)
Yönetmen: Gianfranco Rosi
Tür: Belgesel

Yorum yok

Bir cevap bırak