Cansız bedeni Bodrum sahiline vuran Suriyeli mülteci bebek Aylan Kürdi’nin fotoğrafı Eylül 2015’ten bu yana sanatın ilgi odağında. Fakat bu ilgi çoğu zaman eleştiriliyor.

Suriyeli mülteci bebek Aylan Kürdi’nin Bodrum sahiline vuran cansız bedeni ve mültecilerin dramı sanata ilham olmaya devam ediyor. Fakat, bu ilham (!) çoğu zaman eleştiriliyor. Londra’da yaşayan ve Banksy gibi kimliğini saklamayı tercih eden bir fotoğraf sanatçısının “Misplaced Child” (Yanlış Yerleştirilen Çocuk) adlı çalışması da bu eleştirilerin yeni odağı.
Londra’nın kuzeyindeki çeşitli kafelerde bugünden itibaren görülebilecek fotoğraf yerleştirmelerinin amacı, mülteci krizinde çocukların yüzleştiği zorluklara dikkat çekmek. Sanatçı çalışmasında, 3 yaşındaki Suriyeli Aylan’ın kıyıya vuran cansız bedenini, farklı fotoğraf karelerine yerleştirerek bir albüm hazırlamış. Fotoğraflarda Aylan’ın cansız bedeni o yaştaki çocukların gündelik hayatta yaptıkları sıradan aktivitelerin içinde görülüyor. Sanatçı fotoğraflarında, Aylan’ın umut yolculuğunu tamamladığını varsayarak Kanada’daki yakınları ile buluştuğunu ve yeni bir hayata başladığını anlatıyor.

aylan

Fotoğraf satışı da var
Dileyenler fotoğrafları sergilendiği kafelerden veya www.alan-kurdi.com, http://www.aylan-kurdi.com/,  internet sitesinden satın alabilecek. Fotoğraflar, sıradan insanların da Aylan gibi benzer kaderi paylaşan ya da savaş bölgesinde yaşayan çocukların durumunun farkına varmaları için sanat galerileri yerine kafelerde sergileniyor. Satılan her bir fotoğraftan elde edilen gelirin yarısını çocuklar için çalışan hayır kurumlarına bağışlayacağını açıklayan sanatçı, savaş bölgesinde çocuk kurbanlara odaklanmanın daha önemli olduğu fikriyle kimliğini gizli tuttuğunu söylüyor.
Nilüfer Demir’in 2 Eylül 2015’te çektiği Aylan’ın fotoğrafı sosyal medyada hızla yayılarak dünya medyasının birinci sırasına oturmuş, mülteci krizinin sembolü haline gelmişti.

Paylaş

Yorum yok

Bir cevap bırak