‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriden imzasını çeken akademisyenlere, YÖK tarafından hazırlanan matbu bir pişmanlık dilekçesi imzalatıldığı iddia edildi. Antalya Körfez gazetesinde yer alan haberde, pişmanlık dilekçesine Akdeniz Üniversitesi’nden de bir akademisyenin imza attığı belirtildi.

Barış Bildirisi’nde imzası bulunan akademisyenlerden bazılarının avukatlığını yapan Münip Ermiş, dileçenin, “YÖK’ün hazırladığı matbu dilekçeyi imzalarsan ‘uyarı’ cezası vermekle yetineceğiz, imzalamazsan meslekten atacağız.” anlamına geldiğini kaydetti. Ermiş, “İnsanlık onuruna son derece aykırı bir durum var. Bir üniversite hocasını böyle bir metnin altına imza atmaya zorlamak akıl alır bir şey değil. Pişmanlık dilekçesi, ‘Beni affedin’ demeye getiriyor.” dedi.

Dilekçede ne yazıyor?
YÖK tarafından gönderilen dilekçede yer alan bazı ifadeler şöyle: “İçerdeki hainlerin ve dış güçlerin vatanımızı bölmeye çalıştığı bu olağanüstü dönemde, devletimizin güvenlik güçlerinin her gün şehitler vererek teröre ve bölücülere karşı yürüttüğü mücadeleyi,  ‘kıyım’ ve ‘katliam’ olarak nitelendirdiği iddia olunan ve yoğun mesaim dolayısıyla içeriğini okuma ve inceleme fırsatı bulamadığım ‘bildiri’yi ‘barış çağrısı’ olduğu düşüncesiyle her zaman barıştan yana olmuş bir akademisyen olarak imzaladım. Söz konusu ‘bildiri’de ileri sürülen düşünce ve iddialara katılmam mümkün olmadığından imzamı geri çektiğimi ve bu olay nedeniyle hakkımda açılacak adli ve idari soruşturmaya hazır olduğumu kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarım.” YENİHAYAT GÜNDEM

Yorum yok

Bir cevap bırak